Blesky

20. 04. 2008 | † 11. 12. 2010 | kód autora: x87
Nedávno mě přišel e-mail s fotkami blesků. Vždycky mě fascinovali. A prostě mi to nedalo a já se o fotky podělím. Blesk je přírodní úkaz.
Blesky1
Blesky tvoří jednoduché čáry, ale také se rozvětvují směrem dolů ale částečně i nahoru. Po silných výbojích jsou často velmi silné srážky. Každý blesk je silný elektrický výboj který vzniká v mraku. Blesku normálně předchází slabší výboj ale poté následuje hlavní výboj který se skládá s dalších menších výbojů. Potenciálový rozdíl dosahuje několika set miliónů voltů. Energie blesku se odhaduje na 100 kilowathodin. Přitom dosahuje až 200 000 Ampér. Nejčastěji se vyskytuje čárový blesk, a taky plošný blesk který jen osvětluje mraky, a není přímo viditelný. Každý blesk se pohybuje v bleskovém kanálu. Zhasíná li kanál nepravidelně, vznikají blesky se vzhledem šňůry perel. Jako extrém vzniká blesk kulový. Bohužel tento blesk není fyzikálně dostatečně uspokojivě vysvětlen. Mluví se o elektrickém prachovém oblaku. Taky o pomalém spalování směsi vzduchu a uhlíku nebo o svíticí ionizované plynné hmotě, která se vytvořila v bleskovém kanálu. Počet úderů blesků se s počtem blesků velmi malý. Když se při úderu blesk zapálí, jde o blesk s nízkou proudovou intenzitou a dlouhým trváním. Velmi krátké blesky se nazývají studené. Ačkoliv mají okamžitou teplotu velmi vysokou, jenže jsou tak krátké že nedojde k zapálení.
blesky2
Počasí : Blesk se vyskytuje jak při bouřkách s tepla, tak při frontálních frontách. Při velmi vzdálené bouřce již neslyšíme hrom ale blesky jsou vidět na obzoru jako blýskavice (blýskání na časy). Při opravdu velkém vedru nemusí dojít ani k dešti. Jelikož se kapky než dopadnou na zem vypaří. Řikáme tomu suché bouřky.
Blesky3
Kam blesk udeří? Tady je důležitá vodivost země. Mokrá země je více vodivá než suchá. Ohroženy jsou stromy a výškové budovy. Takže v kovovém autě, na železné lodi a podobně jsme vcelku bezpečni.
Blesky4
Předpověď: Při silných bleskových výbojích jsou často vydatné srážky. Blýskání na časy na západní a jihozápadní obloze ukazuje na přicházející bouřkovou frontu. Při výskytu blýskavic na východní a severovýchodní obloze je bouřka vzácnější. Při blýskání na časy při vysokém tlaku na vrcholu léta, předpokládáme na místní bouřky s tepla. Jen pro uklidnění se nemusíme obávat zhoršení počasí.
Blesky4
Blesky mne vždycky fascinovali. Rád bych také vyfotil nějaké blesky. Bohužel je to časově náročné a času je velmi málo. A k mé smůle i bouřek. A tady je ještě pár fotek. Jsou opravdu nádherné.
blesky5
blesky6blesky7blesky8blesky9blesky11blesky12blesky13blesky14blesky15Blesky16blesky17blesky18blesky19blesky20blesky21blesky22blesk u nás
Na tu poslední jsem narazil v Kutné Hoře v krámě. Je to naše město taky při bouřce. Pohlednici jsem dostal zadarmo. Jsem rád že ji mam. Zdroj článku je s knihy kterou už mám pár let. Jmenuje se Encyklopedie počasí od Guntera D. Roth.

Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky zaujalo-me

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.